סגור

חיפוש:

סגור

שאלו אותנו:

קטגוריה: מזון מן החי

החלף קטגוריה

מזון מן החי

בני האדם משתייכים לקבוצת אוכלי-כול (אומניבורים) הניזונים הן מחיות והן מצמחים מכיוון שהם זקוקים למגוון רכיבים תזונתיים. חלב מכיל רכיבים תזונתיים רבים התורמים לשמירה על מאזן מינרלים וויטמינים בגופנו - חלבון איכותי, סידן, אשלגן, מגנזיום, אבץ, זרחן, ויטמין A וויטמינים מקבוצה B (כולל ריבופלאבין וויטמין 12B). צריכת מזון מן החי חשובה מכיוון שמזונות אלו מכילים רכיבים שלא נמצאים במזון מן הצומח, דוגמת ויטמין B12. ויטמין B12 הוא רכיב תזונה חשוב לתפקוד מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים. גוף האדם יודע לנצל רק ויטמין B12 שמקורו מהחי: חלב ומוצריו, כבד ואיברים פנימיים, בשרים, עוף, דגים וביצים. עבור צמחונים החלב מהווה מקור עיקרי לוויטמין B12, אשר לא נמצא כלל במזון מן הצומח.

*לצפייה בתשובות לחצו על השאלה:
הרחב מזער

מדוע חשוב לצרוך חלב? 

לצריכה של מוצרי חלב מגוון יתרונות בריאותיים במעגל החיים, ביניהם: השגת מסת עצם מרבית בגיל ההתבגרות, הפחתת הסיכון לאוסטיאופורוזיס, שמירה על משקל גוף תקין, מניעה וטיפול ביתר לחץ דם, מניעת התסמונת המטבולית, מניעת סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם כמו גם מניעת סוגים מסוימים של סרטן. 


רשויות וארגוני בריאות ברחבי העולם ממליצים לילדים ולמבוגרים לצרוך מוצרי חלב כחלק מתזונה בריאה. 
מאחר שחלב ומוצריו הם ספקים מובילים של רכיבי תזונה חיוניים ומספקים באופן טבעי יותר מעשרה רכיבים תזונתיים חשובים ביניהם: חלבון איכותי, סידן, מגנזיום, אבץ, ויטמין A וויטמינים מקבוצה B (כמו ויטמין 12B).

 

על אף העלייה בשיעורי ההשמנה, רבים אינם מצליחים להשיג את רכיבי התזונה החיוניים להם וזאת משום שמזונם עתיר קלוריות אך עני מבחינה תזונתית. לכן, חשוב לשלב מוצרי חלב בתפריט היומי בכל גיל.
סקרים בארץ ובעולם מראים כי חלב ומוצריו הם ספק מספר אחד של סידן בתזונה, וספק מוביל של חלבון, ויטמין A, ריבופלאבין, ויטמין B12 ומגנזיום. 

 

האם טבעי לאדם לשתות חלב?

כן. בני האדם משתייכים לקבוצת אוכלי-כל (אומניבורים) הניזונים ממזון מהחי ומהצומח. 
בנוסף, מערכת העיכול של האדם מותאמת לאכילת חלב ומוצריו משום שבמעי קיים לקטאז – אנזים שמפרק את סוכר החלב (לקטוז). 

 

חזרהחזרה
הדפסה הדפסה
שתפו תוכן זה:
ווצאפ
הרחב מזער

מדוע חשוב לשלב מוצרי חלב בתזונה צמחונית בקרב ילדים?

תזונה צמחונית עשויה להיות בריאה ולספק את הצרכים התזונתיים של תינוקות וילדים, אבל אין זה מובן מאליו. כדי שהתזונה תהיה בריאה יש לתכנן את התפריט היטב ולוודא שהוא מכיל כמויות מתאימות של אבץ, סידן וויטמין B12, המצויים במוצרי חלב, וכן ברזל, ויטמין D וחומצות שומן מסוג אומגה-3. במקרה של ויטמין B12 גוף האדם יודע להשתמש רק בויטמין B12 שמקורו מן החי: חלב ומוצריו, בשר, עוף, דגים וביצים.  

 

צריכת  כוס חלב (240 מ"ל) מספקת 59%-44% מהקצובה היומית הנדרשת לוויטמין B12 לגילאי 18-9 שנים ויותר מ-80% לילדים מהקצובה היומית מתחת לגיל 9. ויטמין B12 הוא רכיב תזונה חשוב לתפקוד מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים. לכן, חשוב לכלול בתפריט שפע של מאכלים מזינים, כולל חלב, גבינה ויוגורט, המספקים רכיבי תזונה חיוניים דוגמת ויטמין זה.

 

חזרהחזרה
הדפסה הדפסה
שתפו תוכן זה:
ווצאפ
הרחב מזער

אילו רכיבי תזונה חיוניים יש במוצרי חלב?

מוצרי חלב נחשבים מזונות עם צפיפות תזונתית גבוהה בזכות יותר מעשרה רכיבים תזונתיים שהם מספקים באופן טבעי, ביניהם: חלבון איכותי (החלבון הוא אחד מאבות המזון - רכיב חיוני בתפריט בריא ומאוזן, בעל תפקיד מפתח בבריאות האדם וחיוני לגדילה והתפתחות תקינה); סידן (מינרל שאחד התפקידים החשובים והידועים ביותר שלו הוא בניית העצם בתקופת הגדילה ושמירה עליה בהמשך החיים); מגנזיום (השפעה רבה בבניית העצם); אבץ (מינרל חיוני למערכת החיסונית); ויטמין A (ויטמין חיוני לראיית לילה, להתמיינות תאים, לגדילה ולהתפתחות, בעל תרומה לתפקוד מערכת החיסון ונחשב נוגד חימצון רב עוצמה); וויטמין B12 (מרכיב תזונה חשוב לתפקוד מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים).

חזרהחזרה
הדפסה הדפסה
שתפו תוכן זה:
ווצאפ
הרחב מזער

האם מזון מן הצומח מכיל את הויטמין B12?

כן. אבל גוף האדם יודע לנצל רק B12 שמקורו מהחי: חלב ומוצריו, בשר, עוף, דגים וביצים. צריכת  כוס חלב (240 מ"ל) מספקת 59%-44% מהקצובה היומית הנדרשת לוויטמין B12 לגילאי 18-9 שנים ויותר מ-80% לילדים מהקצובה היומית מתחת לגיל 9.

 

ויטמין B12 הוא רכיב תזונה חשוב לתפקוד מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים. לכן, חשוב לכלול בתפריט שפע של מאכלים מזינים, כולל חלב, גבינה ויוגורט, המספקים רכיבי תזונה חיוניים דוגמת ויטמין זה.

 

עמדת אגודת התזונה האמריקנית היא שדיאטות צמחוניות/טבעוניות, הבנויות כהלכה, מספקות לאדם את כל צרכיו התזונתיים. עם זאת, האגודה מזהירה כי אצל חלק מהן קיים סיכון לצריכה נמוכה של ויטמינים ומינרלים, ביניהם ויטמין B12 (קובלאמין). 

 

ויטמין B12 הוא רכיב תזונה חשוב לתפקוד מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים. רבים מהמזונות שצורכים צמחונים/טבעונים הם דלי קלוריות ומשביעים בעת ובעונה אחת.

 

כתוצאה מכך, תינוקות וילדים עלולים לצרוך מזון בכמות נמוכה מזו המאפשרת אספקת האנרגיה הנדרשת לצמיחה. לכן, חשוב לכלול בתפריט שפע של מאכלים מזינים, כולל חלב, גבינה ויוגורט, המספקים קלוריות כמו גם רכיבי תזונה חיוניים.

חזרהחזרה
הדפסה הדפסה
שתפו תוכן זה:
ווצאפ